-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kedves Szülők, ide látogatók!
Köszöntjük Önöket a szekszárdi Városi Bölcsőde és az Eszterlánc Alapítvány közös honlapján.
Nincs szebb dolog a világon, mint amikor kisgyermek érkezik a családba.
A szülők, nagyszülők arra törekednek, hogy a családba érkezett gyermek életét szebbé tegyék, gazdagítsák.
Elérkezik az idő, amikor szükségessé válik, hogy az otthoni környezetet kiegészítse az intézményi ellátás.
Néha nehéz elhatározás a szülők részéről, hogy bölcsődébe adják gyermeküket. Honlapunkkal is szeretnénk segíteni ezt az elhatározást.
A korai évekre ható szeretetteljes, szakszerű pedagógiai munka és a fejlesztő környezet, a közös élmények kiváló alap a gyermekek fejlődéséhez.
A bölcsőde biztosítja az Eszterlánc Alapítvány támogatásával a szakmailag igényes környezet.
Törekszünk a gyermekek emberi méltóságát mindenkor tiszteletben tartani, és Őket a hátrányos megkülönböztetés minden formájától mentes ellátásban részesíteni.
Amennyiben felkeltettük érdeklődését és jobban is szertné megismerni tevékenységünket, a bölcsődei életet és Alapítványunkat tekintse át honlapunkat!
Várjuk személyesen is bölcsődénkben.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Érvek és ellenérvek
Mielőtt bölcsődébe megy a gyermek, nagyon nehéz döntéseket hoznak meg a szülők. Jó lesz neki ott? Hogy bírja majd nélkülem? Tényleg kell nekem dolgozni? Mi lesz velem a gyerek nélkül? Aztán nehéz szívvel döntenek úgy, hogy felkeresik a bölcsődét és beíratják csemetéiket. Nehéz döntés ez akkor is, ha az édesanya tudatosan készült az elválásra, hiszen mindkettőjük életében egy új fejezet kezdődik.
Mint minden területén az életnek, így a bölcsődének is vannak jó és rossz oldalai egyaránt. Én a szándékosan a rosszal kezdem, mert úgy gondolom, hogy utána elolvasva a jót, már nem is tűnik olyan szörnyűnek az egész.
Amiért NEM jó...:
- Az anyától való korai elszakadás. Az első három évben a kisgyermek számára az édesanyja személye a legfontosabb. Ő jelenti a biztonságot, a mintát, a társat, a barátot és mindent, amit csak el tudunk képzelni. Ebben az életkorban játékára is az jellemző, hogy inkább egyedül vagy az édesanyjával játszik szívesen, a társak jelenléte még nem olyan fontos a számára. Így érthető, hogy a gyermek tragédiaként foghatja fel az anyától való elválást.
- Nagyobb a fertőzés veszély! Mivel a kisgyermek eddig nem volt zárt közösségben, sajnos a bölcsődében gyakrabban fordul elő, hogy megfertőződik és beteg lesz. Ez lehet egy egyszerűbb nátha, de egy komolyabb vírus fertőzés is, ami nagyon megviselheti a gyermek szervezetét. Vitaminokkal tudunk ellenük védekezni, de tudomásom szerint ezek a betegségek erősítik a gyermek immunrendszerét és később, az óvodában már ritkábban és rövidebb ideig lesz beteg. Azonban a szülőknek is fel kell készülni erre, mert sajnos minden szabadságuk oda lesz...
- A társak agresszív viselkedése! Sajnos a csoportokban mindig akad egy-két gyermek, aki indulatait és a benne rejlő feszültséget csak úgy tudja levezetni, ha megüti, megharapja társait. Ez nagyon rémisztő, főleg ha előtte nem találkoztunk hasonló magatartással. A gondozónők sok fajta módszert kipróbálnak, de sajnos előfordul, hogy semmi sem használ a „verekedős” gyerekeknél. Ebben az esetben véleményem szerint a gyermek szüleinek feladata, hogy megoldják ezt a helyzetet. Nem is gondolnánk, hogy szép beszéddel mennyi mindent el lehet érni!
- A nem „szimpi” gondozónéni! Könnyen előfordulhat, hogy a gondozónőt nem találjuk majd megfelelőnek gyermekünk gondozására. Ami ebben a helyzetben a legfontosabb, vizsgáljuk meg, hogy a gyermek hogyan fogadja. Ha ő kedveli, akkor nincs gond! Viszont ha ő is tart tőle, akkor meg kell találni azokat az utakat, amelyek a legmegfelelőbbek gyermekünknek. Szóba kerülhet akár a másik csoportba áthelyezés is, de ezt tényleg csak akkor javasolnám, ha már más megoldás nincs!
Amiért JÓ....:
- Szakszerű gondozás és nevelés! A bölcsőde egyik legnagyobb érdeme, hogy felismerte a kisgyermekkori testi-lelki igényeket és maximálisan alkalmazkodik ezekhez. A saját gondozónő rendszer, a napirend és még sorolhatnám, mind a gyermekek egészséges fejlődéséhez járulnak hozzá. A gyerekekkel képzett szakemberek foglalkoznak, akiket nem csak tudásuk, de tapasztalataik is segítenek abban, hogy gyermekeinket gondozzák, neveljék.
- A jó gondozónéni! Ahhoz, hogy jónak találjuk a gondozónőket, először saját magunknak kell elfogadni őket. Ha mi kedveljük, valószínűleg a gyermekünk is kedveli majd. Lehet, hogy más típusú, mint mi, de attól még lehet jó a gyermekünknek. Én az egyik gondozónővel nehezen jöttem ki az elején. Nem csak a gyerekemre, de rám is rám szólt néha. Én persze megsértődtem, de aztán átgondoltam, amiket mondott és kiderült, hogy igaza volt! Szörnyű, de így van! Így átléptem a sértett önérzetemen és kiderült, hogy nagyon jó fej és a kislányom is kedveli!
- Megfelelő környezet! A bölcsőde egésze a gyermekek igényeihez van alakítva. Az épület, a csoportszobák, a vizes helyiségek, az udvar, a bútorzat, a játékok mind-mind tökéletesen megfelelnek a gyermekeknek. Otthon a legjobb, az igaz, de a bölcsődében az életkorának legmegfelelőbb játékokkal játszhat, a méreteihez igazított bútorok között. A játékokat egyébként mindig úgy válogatják össze, hogy az fejlesszen is bizonyos képességeket. Így ha a gondozónő azt érzékeli, hogy mondjuk a finom mozgások terén lemaradás lesz, gyakrabban invitálja gyöngyfűzésre vagy kirakózni a gyermeket.
- Csoport hatás! Bár ez a korosztály még nem a barátkozásról híres, mégis lesznek olyan gyerekek a csoportban, akiket gyermekünk különösen megkedvel majd. Ezek a gyermekek és a csoport egésze is hatással lesznek gyermekünk személyiségfejlődésére. Lesznek jó és rossz tulajdonságok is, amiket magába szív, de fontosabb, hogy megtanul alkalmazkodni másokhoz, csoportban „dolgozni” és szocializálódik is ugyanakkor.
- Megfelelő ételek! A napi háromszori étkezés+ a tízórai tökéletesen megfelelnek a gyermekek igényeinek. Ha otthon rendszertelenül vagy keveset eszik a gyermek, a bölcsődében a társak hatására többet és szívesebben eszik.
- Napirend! Ha ügyes voltál és már eleve volt egy pontos napirendje a gyereknek, akkor a bölcsődében ezt hamar megszokja. Ha nem volt, akkor majd észreveszed a gyermekeden a napirend jótékony hatásait. Egyszerű, de nagyszerű dolog! A gyermek számára a bölcsődében töltött idő kiszámítható, ezáltal biztonságot sugároz, így ő is nyugodtabb, kiegyensúlyozott lesz!